Έφυγε με το διπλό

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες παίρνοντας ένα σημαντικό διπλό σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Λαμίας. Οι κίτρινοι επικράτησαν 1-0 της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου για την 6η αγωνιστική της Super League Interwetten, με τον Μπράμπετς να σκοράρει με κεφαλιά στο 50ο λεπτό. Η Λαμία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 37' εξαιτίας αποβολής του Ελευθεριάδη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης έφτασε τους πέντε βαθμούς και είναι στην 8η θέση (είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6). Από την άλλη, η Λαμία, η οποία πάλεψε στο παιχνίδι, είναι στην 12η θέση πάνω από Απόλλωνα και Ατρόμητο με τέσσερις πόντους.

Προβάδισμα με Μπράμπετς, μεγάλη ευκαιρία η Λαμία

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το αριθμητικό του πλεονέκτημα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι κίτρινοι πίεζαν από τα πρώτα λεπτά, είχαν την κατοχή και δεν άργησαν να βρουν και το γκολ μέσα από μία στημένη φάση. Ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά (το οποίο κέρδισε ο ίδιος με ωραία ενέργεια), ο Μπράμπετς πήρε κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας στο 50ο λεπτό.